HANGİ BAKIM GEREKLİDİR?

Yaşlı bir kişinin bakımı, hem fiziksel hem de duygusal zorlukların yanı sıra, yaşlanan bir ebeveynin veya akrabanın bakımında yer alan hem tıbbi hem de tıbbi olmayan unsurları da beraberinde getirir. Aşağıdaki gibi sınıflandırılırlar:

Tıbbi Olmayan Bakım

Bunlar, yaşlı bireyin tüm fiziksel ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaya yönelik hizmet veya bakımı gerektirir.

 • evde hasta bakımı
 • finansal planlama
 • sigorta Servisi
 • alışveriş veya diğer işler için ulaşım
 • acil ulaşım hizmetleri
 • ev temizliği

Yaşlı kişiye kaliteli bakım ve hizmet sunulmasını sağlamak için aşağıdaki faktörlerin kontrol edilmesi ve ele alınması önemlidir:

 • Yaşlıların özel ihtiyaçları dikkate alınarak, onlara verimli ve rahat bir yaşam alanı ve koşulu sağlamak.
 • Güvenilir yasal yardım ve destek bulmak.
 • Bir yaşlıya bakmanın mali sorumluluklarıyla uğraşmak.
 • Ek bakım yardımı için veya ailede hiç kimsenin bu hizmeti sağlayamadığı durumlarda hemşire veya bakıcının işe alınması.
 • Yaşlanan insanların çoğunun yaşamak zorunda kaldığı sağlık sorunlarıyla uğraşmak.
 • Yaşlıları aktif tutmak ve kalan yıllarını tam potansiyeliyle yaşamak

YAŞLI BAKIMINDAKİ ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELMEK İÇİN İPUÇLARI

Muhtemelen hasta bakımı çok çeşitli faktörleri kapsadığının, bunun da onu karmaşık ve zorlu bir görev haline getirdiğinin farkındasınızdır. İşin aslı şu ki, inanılmaz miktarda sorumluluk söz konusu; biri ile ilgilenirken diğerini göz ardı etmek çok kolay.

Bu yaşlı bireyler için yaşlanma ve sağlık durumunun bozulması gibi yaygın sorunların yanı sıra, önceden bakım ihtiyaçları da bulunmaktadır. Bakımdaki kişi için başa çıkmak zor olsa da, onlarla uğraşmak zorunda kalan yaşlıların kendisi için daha da zordur.

Bu zorlukla karşılaşıyorsanız ve çözülemez görünüyorsa şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

1. Yaşlı Bakımı için Yerel Destek Grubu Bulun

Yaşlı bakımınızda profesyonel yardım ve destek için başvurabileceğiniz yerel bir yaşlı bakımı kuruluşunu arayın. Bu yaşlı bakım kuruluşları kararınızda size yardımcı olabilir ve hatta profesyonel tavsiyelerde bulunabilir. Büyüklerinizin ihtiyaç duyduğu türden uzman yardımını sunacak bu bakım destek gruplarını bulun.

2. Diğer Aile Üyelerinizden Yardım İsteyin

Bu sorumluluğu tek başınıza üstlenmeyin. Özellikle bakım sağlamada herhangi bir zorlukla karşılaşırsanız, diğer aile üyelerinizden, çocuklarınızdan, akrabalarınızdan veya komşularınızdan yardım isteyin. Tek başınıza yapmak yerine ailedeki herkesin katılımını sağlarsanız, yaşlı bakımında daha fazla başarı elde edebilirsiniz.

Bakımdaki yerinizin yerine kocanız, erkek veya kız kardeşiniz veya diğer akrabalarınız olsun, birini atayın. Bu, dinlenmenize olanak sağlamalı ve yaşlılarınızın ihtiyaç duyduğu azami bakımı sağlamak için yeterli güce ve canlılığa sahip olmanızı sağlamalıdır.

3. Sağlığınıza Dikkat Edin

Bakıcının başkalarıyla ilgilenmesinin yanı sıra kendine de bakması gerekir. Buna uyumak, düzenli yemek yemek, başkalarıyla ilişkileri sürdürmek, egzersiz yapmak, hobilere katılmak ve diğer sağlıklı aktiviteler dahildir. Çok sayıda bakıcının, başkalarına bakarken hastalığa yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Hastalanırsanız ailenin büyüğüne kim bakacak?

Kendi ihtiyaçlarını göz ardı eden bir bakım veren, bakım verenin tükenmişliğinin yanı sıra fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşama riskiyle de karşı karşıya kalır. Yardım istemeyi, ara vermeyi, meditasyon yapmayı unutmayın. Sadece sevdiklerinizin değil, kendi ihtiyaçlarınızı da karşılayabiliyorsanız daha iyi bir bakıcı olursunuz.

4. İhtiyacınız Olduğunda Zaman Ayırın

Yaşayacak kendi kişisel hayatınız olduğundan, doğru zaman yönetimi uygulamanız gerekir. Bu, hem yaşlılarınızın ihtiyaçlarını karşılamanıza hem de rahatlamak veya eğlenmek için yeterli zamana sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Yaşlı bir akrabanızın bakımına katılımınızı sınırlamanız zorunludur çünkü bu, enerjinizi tüketebilecek zorlu bir görevdir. Bu nedenle şarj etmek için birkaç dakika durun.

5. Yardımınızı Diğer Bakıcılara Sunun

Bir büyüğünüzle doğrudan ilgilenmiyorsanız, ancak ailenizde ilgilenen birini tanıyorsanız, ona mümkün olduğunca yardım edin. İster yemek hazırlamak ister onların ayak işlerini yapmak olsun, yaşlılarla ilgilenmek zorunda kalmanız durumunda yükün azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu, bu yaşlı aile üyelerine gerçek ilginizi ve sevginizi gösterme şansınızdır.

ÇÖZÜM

Görev ne kadar zorlu görünse de, etkili hasta bakımı yöntemlerine ilişkin doğru bilgi, yaşlı aile üyeleriniz için daha sağlıklı ve daha verimli bir yaşam sağlamaya yardımcı olabilir. Bakım vermeye başlamanın en iyi yolu, bunu etkili bir şekilde nasıl yapacağınız konusunda mümkün olduğunca fazla bilgi edinmektir. Sonuçta başka bir insanın bakımı sizin elinizde çok büyük bir sorumluluktur.