0

Hastanedeki yardımcınız refakatçiler, destekledikleri kişilerin hayatlarında önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü yaşlanan, engelli veya iyileşmekte olan bir kişi için refakatçiler oldukça faydalı hizmetler sağlar.

Hastane refakatçisi hizmetimize ilişkin en son kaynağımızda refakatçi bakıcı tanımını incelerken refakatçilerden beklenen görev ve becerileri öğrenebileceksiniz .

Hasta Refakatçisi Nedir?

Refakatçiler veya refakatçi bakıcılar olarak da bilinen hasta refakatçileri, engelli bir kişi, tıbbi bir hasta veya davranış sorunları yaşayan biri gibi denetime ve yardıma ihtiyacı olan herkesi gözeten çalışanlardır. Örneğin yaşlı bireyler için ücretli refakatçi kiralamak çok yaygındır. Refakatçiler, ihtiyaç sahiplerini yakından takip ederek, duygusal destek ve refakat sağlar. Zihinsel ve tıbbi durumlarını raporlayarak onların güvenliğine ve refahına destek olmayı amaçlar. Çünkü refakatçiler hastane gibi bir sağlık ortamında veya hastanın evinin rahatlığında çalışabilirler.

Refakatçi ile Bakıcı Arasındaki Fark Nedir?

Hem refakatçiler hem de bakıcılar, bakıma muhtaç olanlara temel yardım sağlar. Ancak rollerinin kapsamı farklıdır. Birçok hasta, ihtiyaç duydukları önemli destek için her iki tür çalışana da güvenir. Yaşlılar için refakatçiler veya gündüz bakıcıları , ihtiyacı olanlara sosyalleşme, ulaşım, yemek hazırlama ve genel ev desteği gibi hizmetler de dahil olmak üzere tıbbi olmayan destek sağlar. Öte yandan bakıcılar daha karmaşık hasta bakımı konusunda eğitimlidir ve hem tıbbi hem de tıbbi olmayan destek sağlayabilirler. Bakıcılar genellikle bireylere bakım, beslenme, ilaç yönetimi ve cerrahi olmayan tıbbi bakım gibi alanlarda yardımcı olur. 

Refakatçinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ücretli bir refakatçinin hastaya ve ailesine yardımcı olabileceği bazı özel görevlerin üzerinden geçelim. Refakatçi bakıcının görevleri, bakılan kişinin ihtiyaçlarına göre evden eve farklılık gösterebilir. Tipik bir refakatçi bakımı iş tanımına dahil edilebilecek bazı ortak sorumluluklar aşağıda verilmiştir:

  • Arkadaşlık, sosyal etkileşim ve duygusal destek.
  • Güvenlik ve refah izleme.
  • Hafif ev işleri.
  • Yemek hazırlığı. 
  • İlaç hatırlatıcıları.
  • Ulaşım ve işlerde yardım.
  • Belgeler (aile üyelerine ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına rapor vermek için).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir