0

Evlerinde hasta, engelli yada herhangi bir bakıma ihtiyaç duyan yakını olanlara evde bakım maaşı veriliyor. Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda “Ağır Engelli” olduğunu belgelendiren vatandaşların başvuru yapabildiği evde bakım parası alabilmek için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır.

Evde bakım parası kimlere veriliyor?

Üveyler de dahil olmak üzere, bakıma muhtaç duyan engelli bireylerin;

Eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda evde bakım ücreti verilir.

Başvuru şartları nelerdir?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda “Ağır Engelli” olduğunu belgelendiren bireyler. Engelli kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması; (yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip soyunabilme, merdiven inip çıkabilme vb.)

Aile bireyleri her türlü gelirleri toplamı evde yaşayan birey sayısına bölündüğünde birey başına düşen gelirin bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olması durumunda başvuru yapabilirsiniz.

Ne tür belgeler istenmektedir?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu,

Engellinin 2 adet vesikalık fotoğrafı

SSK – Emekli Sandığı – Bağ-Kur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri

Anne-Baba boşanmış ise; boşandığına dair mahkeme kararı.

Bakımı yapacak kişinin dilekçesi ve engellinin vasisi varsa, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı

Tapu Sicil Müdürlüğünden Tapu Kayıt Bilgileri(Engelli ve Bakmakla Yükümlü Olan Bireylerin)
Varsa öğrenim durumunu gösteren belge sureti.

Dilekçe. (Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne hitaben- Dilekçede engelliye evde bakım hizmeti vermek istediği ve bakım ücretinden faydalanmak istediği, evde beraber yaşanılan bakmakla yükümlü olunan bireylerin mal ve gelir durumları) belirtilecektir.

Evde bakım maaşı ne kadardır?

Yüzde 50’nin üzerinde engeli bulunan ve tek başına yaşayarak bakıma muhtaç olan yaşlısına bakan kişilere verilen evde bakım maaşı, 2024 yılında asgari ücret zammıyla birlikte yüzde 49.11 oranında artarak 7 bin 608 liraya yükselmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir