Alzheimer bakımı

Türkiye’de yaklaşık 300 bin kişinin Alzheimer hastalığı ile mücadele ettiği tahmin edilmektedir. Ülkenin genç nüfusunun giderek yaşlanmasıyla birlikte, bu hastalığın 30-40 yıl sonra en büyük sağlık sorunu olacağı öngörülmektedir.

Alzheimer hastalığı, hafıza, düşünme ve davranışları etkileyerek yaşam boyu hobileri ve sosyal yaşamı ciddi şekilde etkileyebilecek kadar ciddi sorunlara neden olabilir. Sonunda günlük aktiviteleri etkileyebilir.

Alzheimer bakımı

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Alzheimer hastalığı, demans adı verilen bir grup beyin hastalığının en yaygın şeklidir. Demans vakalarının %60 ila %80’ini oluşturur. Bu hastalığın diğer formları arasında vasküler demans, karışık demans, Lewy cisimcikli demans ve frontotemporal demans yer alır.Tüm bunama hastalıkları gibi Alzheimer da zamanla kötüleşir ve bilinen bir tedavisi yoktur. Sevilen biri evde idare etmeye çabalarken nereye başvuracağını bilmek zor olabilir. Alzheimer bakımı, tam ve bağımsız bir hayat yaşamaya devam etmek için gereken yardım elini, dost canlısı bir yüzü ve uzman desteğini sağlayabilir.Şu anda Alzheimer veya demansın tedavisi bulunmadığından, sevdiğiniz kişinin yaşam kalitesinde en büyük farkı yaratan şey genellikle sizin bakımınız ve desteğinizdir.

Alzheimer hastalığı veya başka bir demans türü olan bir kişinin bakımı hakkında neler biliniyor?

Alzheimer ve buna bağlı demans hastaları genellikle aile üyeleri veya arkadaşları tarafından bakılır. Hastaların çoğunluğu (%80) evlerinde bakım görmektedir. Demans bakımı personelinin yaklaşık üçte ikisi kadındır. Yaklaşık üç Alzheimer bakımı bakıcısından biri (%34) 65 yaş veya üzerindedir ve Alzheimer bakımı bakıcılarının yaklaşık dörtte biri “sandviç nesil” bakıcılardır. Bu da onların yalnızca yaşlanan bir ebeveynle ilgilenmedikleri anlamına gelir 18 yaşın altındaki çocuklar için de geçerlidir.

Demans hastalarının bakıcıları, diğer rahatsızlıkları olan kişilerin bakıcılarına göre daha uzun süre bakım sağlıyor (%79’a karşılık %66). Alzheimer hastalarının aile bakıcılarının yarıdan fazlası (%57) dört yıl veya daha uzun bir süre boyunca bakım sağlıyor. Bakıcılar Alzheimer hastasının onda altısından fazlası (%63) önümüzdeki 5 yıl boyunca bakım sorumluluklarını üstlenmeye devam etmeyi beklerken, demansı olmayan kişilerin bakıcılarının yarısından azı (%49) buna karşılık.

Bakım vermenin talepleri, bakıcının kendi başının çaresine bakma yeteneğini sınırlayabilir. Bu konuda uzman bakıcılarımızdan hizmet almak isterseniz bakıcılarımız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Alzheimer hastası kişilerin aile bakıcıları, diğer rahatsızlıkları olan kişilerin bakıcılarına göre kaygı, depresyon ve daha düşük yaşam kalitesi açısından daha büyük risk altındadır.

Sorularım var?

Müşteri Hizmetleri Yöneticilerinden oluşan yerel ekibiniz, Alzheimer bakımı ile ilgili sorularınızı yanıtlamak ve sizin için doğru olan kişiselleştirilmiş bir bakım planı tasarlamak üzere sizinle birlikte çalışmak üzere 7/24 hizmetinizdedir.

İletişim

Alzheimer hastalığının belirti ve semptomları nelerdir?

Alzheimer hastalığının belirti ve semptomları, durumun evresine göre değişir. Genel olarak demans semptomları aşağıdakilerin bazılarında, çoğunda veya tamamında kademeli bir azalmayı içerir:

  • Hafıza.
  • Karmaşık görevlerin akıl yürütmesi ve ele alınması.
  • Dil.
  • Görsel form ve mekan ilişkisini anlamak.
  • Davranış ve kişilik.

Hafıza kaybı veya diğer Alzheimer belirtileri olan kişiler, zihinsel gerilemelerini fark etmekte zorluk yaşayabilirler. Bu işaretler sevdikleriniz için daha belirgin olabilir. Demans benzeri semptomlar yaşayan herkes mümkün olan en kısa sürede bir sağlık uzmanına başvurmalıdır.

Profesyonellik, sağduyu ve bir o kadar da önemlisi sıcaklık ve şefkat.

Tüm bakıcılarımız bakım sektöründe çalışmaya kararlıdır ve yalnızca kendi sevdiklerimize bakmakta rahat olacağımız kişileri işe alırız. Bakıcılarımız, akredite kurum içi eğitim almadan önce tamamen (sabıka kaydı) kontrolünden geçiyor ve size atandıktan sonra sağladıkları bakımı izliyoruz. Bu, ihtiyaç duyduğunuz evde bakım hizmetlerini sağladıklarından emin olmak için sizinle, sevdiklerinizle ve bakıcılarımızla sürekli iletişim halinde olacağımız anlamına geliyor.

Sevdiklerimiz kişisel, günlük rutininize göre çalıştıkça, hayatınızı istediğiniz gibi yaşamaya devam edeceksiniz.