0

Evde yaşlıların bakımı için sizde yaşlı bir yetişkinin bakımını üstlenebilirsiniz. Bu bakım sizin evinizde veya onların evinde gerçekleşir. Tam zamanlı olarak yapabilirsiniz ya da arada bir (geçici bakım) yardım edebilirsiniz.

Yaşlıların bakım bakımı ile uğraşırken, şu şeyleri düşünmeniz gerekir. Önceden Plan Yapın Sevdiğiniz kişiyle hangi tür yardıma ihtiyaç duyduklarını ve nasıl yardım almak istediklerini konuşabilirsiniz. Çünkü ihtiyaçlarının nasıl değişeceğini bilemezsiniz. Ancak bakım için bir yol haritası belirleyin. Yaşlandıkça tıbbi olmayan evde bakımdan en iyi şekilde nasıl faydalanabileceğinizi öğrenirsiniz.

Sevdiğiniz için zaman ayırın

Bakım Türleri Sevdiğiniz kişinin gereksinimlerine göre farklı türlerde destek sağlamanız gerekebilir. Kişisel bakım, Banyo yapma, giyinme ve diğer kişisel bakım konusunda yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bunun içerebileceği şeyler arasında banyoya gitmelerine yardımcı olmak ve temizlenmelerine yardım etmek de bulunur. Yaşlı anne babalar için, bu bir rol değişimidir, çünkü genellikle çocuklarının bakımını üstlenmektedirler.

Eğer siz veya onlar banyo veya tuvalet bakımına rahat hissetmiyorsanız, yaşlıların bakımı için bir ev sağlık görevlisi tutmayı düşünebilirsiniz. Ebeveynleriniz ev işleri yardımı, Temizlik, çamaşır yıkama ve bahçe işleri konusunda yardıma ihtiyaç duyabilirler. Yemek evde bakımın önemli bir kısmı olabilir. Sevdiklerinizin market alışverişi yapmalarına ve sağlıklı yemekler hazırlamalarına yardıma ihtiyaçları olabilir. Onlar için yemek pişirebilir veya bazı yemekleri teslim ettirebilirsiniz. Onları dışarı çıkararak birlikte yemek yeme fırsatı vermek veya onları evinize getirerek, onlara sosyal olma ve diğer insanlarla ziyaret etme şansı vermek de iyi olabilir.

Duygusal destek.

Sevdiklerinizin yanlarında zaman geçirmeniz, sadece konuşmanız ve duygusal destek sunmanız gerekebilir. Onlar yalnız kalmamaları için düzenli ziyaretlere bağımlı olabilirler. Bazen yaşlı insanlar kolaylıkla unutabilir. veya huysuz olabilirler. Birlikteyken sakin ve sabırlı olun.

Sağlık bakımı

Onların ilaçlarını almalarını sağlamak veya doktor randevularına onlarla gitmek gibi tıbbi ihtiyaçlarında yardım etmeniz gerekebilir. Yaşlıların bakımının daha kolay olması için, her gün için hazırlanmış hap kutuları hazırlayabilirsiniz. Doktor ziyaretlerinde soru sormak ve notlar almak için doktor ziyaretlerine gitmek de yardımcı olur. Sağlık Sorunlarını Anlayın Sevdiklerinizin bazı sağlık sorunları olabileceği bir olasılıktır.

Yaşlı insanlar genellikle kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı ve depresyon gibi sorunlarla karşılaşırlar. Sağlık sorunlarınız hakkında bilgi edinmeniz önemlidir, bu sayede nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirsiniz. Buradaki linklten Profesör Dr Sevgi Aras ın yaşlılıkta sık görülen hastalıklar ve yara adlı makalesinden bilgi edinebilirsiniz.Semptomları kötüleşirse fark edebilirsiniz. Aynı zamanda, sağlık durumları hakkında güncelleme yapabilmek için doktor ziyaretlerine daha hazırlıklı olacaksınız.

Evde güvenlik

Ev Güvenliğini Sağlayın Sevdikleriniz kendi evinde veya sizin evinizde kalsalar da, güvenliği öncelik haline getirin. Düşme riskini azaltmak ve aşağıdaki temel güvenlik önlemlerini almak için adım atın. Atılan halıları kaldırın, parke ve fayans zeminlerine kaydırmaz şeritler yerleştirin. Duş ve küvetlerde ve tuvalet yakınında emniyet kolları ekleyin. Su sıcaklığını 120 F (48,9 C) altına düşürün. Mobilyaları taşıyarak ve kalabalığı temizleyerek açık, geniş yollar oluşturun. Ev genelinde şehir ışıkları yerleştirin. Merdivenleri kaydırmaz şeritler veya halı ile kaplayın ve üstünde ve altında şehir ışıkları yerleştirin. Planların Değişebileceğini Bilin Bugün iyi çalışan bir bakım planınız olabilir. Ancak sevdikinizin gereksinimleri değişebilir. Planınızın hala gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için durumu izleyin.

Sizde önemlisiniz.

Kendinize İyi Bakın. Bir başkasıyla ilgilenirken, kendi ihtiyaçlarınıza odaklanmak genellikle zor olabilir. Hatta kendi ihtiyaçlarınızla ilgilenirken suçluluk duyabilirsiniz. Ancak kendinize bakmak, daha odaklı olmanıza ve sevdiğiniz için daha iyi bir iş çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için yapabileceğiniz bir kaç şey şunlardır.

Uyku için zaman ayırın. Günlük rutini takip etmek, vücudunuza ve zihninize uyku saati olduğunu öğretmeye yardımcı olabilir. Farkındalık pratiği deneyin. Yoga veya tai chi size yardımcı olabilir. Yemek yemeyi unutmayın. Öğün atlamak sizi sinirli ve yorgun yapabilir. Bol miktarda sağlıklı yiyecek yiyin ve alkolü azaltın. Bağlı kalın. Arkadaşlar ve aile size yalnız hissettirmenize yardımcı olabilir. Daha yapılandırılmış destek ihtiyacınız varsa, sevdiklerinizin durumu için yerel hastaneler veya kuruluşlarla iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir