Bakım maliyetinin hesaplanması

Bakım maliyetinin hesaplanması, Sağlık söz konusu olduğunda maliyet, dikkate alınması gereken önemli bir husustur. Hiç kimse birkaç kuruş tasarruf etmek için kaliteden ödün vermek istemez ve neyse ki her yaşlının kendine özgü ihtiyaçlarına ve sınırlamalarına uygun seçenekler mevcuttur. Yukarıdaki infografik, evde bakımın güvenilir, kullanışlı ve uygun fiyatlı bir seçenek olduğuna işaret eden bazı temel faktörleri özetlemektedir. Kendiniz veya sevdiğiniz biri için evde bakım kararını verirken hatırlamanız gereken birkaç şey var

Yataklı Tedavi Tesisleri ve Ev Seçenekleri

John Hancock’un istatistiklerine göre, özel odası olan bir huzurevinin maliyeti yılda 94.000 dolardan fazla olabiliyor ve bu oran her yıl yaklaşık yüzde 3,6 artıyor. Yarı özel oda bir miktar tasarruf sağlar, ancak yıllık 82.855 ABD doları bazı aileler için hala pahalı olabilir. Yaşlılara ihtiyaçlarına uygun bakım sağlayan destekli yaşam tesislerinin maliyeti her yıl 41.000 dolardan fazla olabiliyor ve fiyatlar yıllık yüzde 2 oranında artıyor.

Giyinmek, banyo yapmak, yemek pişirmek ve diğer günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için günlük yardıma ihtiyaç duyan ancak düzenli tıbbi bakıma ihtiyaç duymayan yaşlı bireyler, evde sağlık yardımcısı için en uygun kişiler olabilir. 2013 yılında, profesyonel bir bakıcının Amerikalı ailelere yılda ortalama 29.600 dolara, yani saat başına kabaca 19 dolara maliyeti vardı. Ek olarak, bir yardımın maliyeti yılda yalnızca yüzde 1,3 artıyor, bu da ailelerin bütçelerini güvenli bir şekilde ileriye taşıyabilecekleri anlamına geliyor. Dahası, istatistikler, evde bakım verenin, acil servise yapılan ziyaretlerin azalması ve hastaneye yatışların azalması sonucunda kronik obstrüktif akciğer bozukluğu olan hastaları ayda 300 dolara kadar kurtarabileceğini gösteriyor.

Kaliteli Bir Yaşam Sürdürmek

Birçok yaşlı insan için iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak maliyetten daha önemli. Amerikan Emekliler Derneği evde bakımın yaşlıların yüzde 82’sinin tercihi olduğunu, çünkü bunun kendileri için kurdukları yaşamı bozmadığını bildiriyor. Bu tür bir bakım, yaşlıların ihtiyaç duydukları ilgi ve yardımı alırken ilişkilerini ve evlerini sürdürmelerine olanak tanır. Ek olarak, AARP’ye göre yaşlılarla ihtiyaç ortaya çıkar çıkmaz ilgilenildiğinde, ilerleyen süreçte daha iyi sağlık sonuçlarına sahip olma eğiliminde oluyorlar.