Evde bakım ne zaman faydalıdır?

Evde bakım ne zaman faydalıdır? Evde bakım kısa sürelerle, uzun sürelerle veya belirli durumlarda günün her saati yardımcı olabilir. İşte ailelerin sevdikleri biri için evde bakım ayarlamasının en yaygın nedenleri.

Günlük aktivitelere destek

Sevilen yaşlı bir kişi, bir hastalığın veya yaşa bağlı bir durumun ilerlemesi nedeniyle zayıf düşerse veya zayıflarsa, evde ekstra yardım almanın tam zamanıdır. Bu, ebeveyninizin veya büyükanne ve büyükbabanızın sevdikleri evde bağımsız olarak yaşamaya devam etmelerine ve güvende ve mutlu kalmaları için ihtiyaç duydukları desteği almalarına olanak tanır. Bu tür bir bakımın amacı, maksimum bağımsızlıkla iyi bir yaşam kalitesini sürdürmektir.

Eşin ölümünden sonra

Evde bakım, bir eş öldüğünde de çok yararlı olabilir. Şu anda yalnız yaşayan yaşlı sevilen kişi arkadaşlık isteyebilir veya yemek, ev işleri veya araba kullanma konusunda yardıma ihtiyaç duyabilir. Bunun yanı sıra aktif kalma ve arkadaşlarıyla ve toplumla bağlantıda kalma konusunda desteğe ihtiyaç duyabilir.

Bir bakıcının molaya ihtiyacı olduğunda

Bir aile tatili, aile bakıcısının çalışma programındaki bir değişiklik, hasta bir çocuk veya bakıcının yorgunluğu gibi basit bir şey bile evde bakım ihtiyacını tetikleyebilir. Bir aile bakıcısı dinlenmek ve yeniden şarj olmak için ara vermeye ihtiyaç duyduğundaki bakıma geçici bakım denir. İster birkaç saat, ister birkaç gün, ister daha uzun süreli olsun, aile bakıcıları için geçici bakım şiddetle tavsiye edilir.

Ciddi bir tıbbi olaydan sonra.

Evde bakım, felç, kalp krizi, büyük bir ameliyat veya kötü düşme gibi ciddi bir tıbbi olaydan sonra da çok yararlı olabilir. Doktorunuz taburcu olduktan sonra evde optimum iyileşme ve rehabilitasyonu desteklemek için profesyonel bakım önerebilir. Çoğu durumda, profesyonel evde bakımın sağlanması, hastaneden veya tıbbi tesisten taburcu olmak için bir gerekliliktir.

Kronik bir durum veya hastalık için

Evde bakım, günlük aktiviteleri desteklemenin ve refakatçilik sağlamak gibi, kronik rahatsızlığı veya ciddi hastalığı olan sevilen birine evde bakım yaparken de faydalıdır. Bu tür uzmanlaşmış bakım ailelere pek çok fayda sağlayabilir. Aile bakıcıları için geçici bakım veya ek destek, sevilen birinin gece boyunca bakıma ihtiyacı olduğunda yardım, aktarma, kaldırma ve tuvaleti yapma konusunda yardımın yanı sıra hastalık semptomlarının ve tedavinin yan etkilerinin yönetilmesi. Kronik rahatsızlığı veya hastalığı olan bir kişi için kaliteli, kişiselleştirilmiş evde bakımın sağlanması, o kişinin daha fazla güvenlik ve konforla evinde yaşamaya devam etmesini sağlayabilir.

Zaman sınırlı olduğunda

Yaşamın sonuna doğru evde bakım, ailelere ve sevdiklerine bu zor dönemde fiziksel konforu artırmak için duygusal destek ve şefkatli yardım sağlar. Bir bakım uzmanı, darülaceze çalışanlarını desteklemeye yardımcı olabilir, darülaceze çalışanları mevcut olmadığında kişisel bakım konusunda yardım sağlayabilir veya gerekirse 7/24 orada olabilir. Böylece hiç kimse son saatlerinde yalnız kalmak zorunda kalmaz. Deneyimli bir bakım uzmanı aynı zamanda yaşamının sonundaki bir kişiye şefkat ve duyarlılıkla yardım etmek için en iyi uygulamaları ve prosedürleri de bilir.